VTech DS6151 DECT 6.0 2-Line Cordless Phone – Expandable
- Customer support
-
Free Shipping
- Secure payment method
$ 99.88
94 in stock
94 in stock
Description
– The VTech DS6151 DECT 6.0 2-Line Expandable Cordless Phone will bring you a wide variety of extras in a landline headset. It features DECT 6.0 digital technology for calls that are protected from eavesdropping, and the telephone is expandable up to 12 handsets, ensuring that every room can have access.
– This cordless phone with digital answering system is free of interference, ensuring that you can clearly hear every conversation with ease. It offers a directory that will store 50 names and numbers to keep track of the important people you need to call. It has the ability to handle conference calling so you can even talk to multiple people at the same time.
– This cordless phone is compatible with headsets so you can go hands free if needed. It has call waiting for your convenience.
– The VTech DECT 6.0 2-Line Expandable Cordless Phone with Answering System even has a back-lit keypad and display so you can always see who is calling.
Specification
Overview
| Weight | 0.140625 kg |
|---|---|
| Dimensions | 6 × 5 × 9 in |
| answering machine | Yes |
| backlit keys or display | Both |
| caller id | Yes |
| corded or cordless | Cordless |
| frequency | 1.9 GHz DECT |
| handsets included | 1 |
| headset port | Yes |
| hold | Yes |
| machine recording time - minutes | 28 |
| max no of handsets | 12 |
| message waiting alert | Visual |
| mute | Yes |
| number of phone lines | 2 |
| power source | Batteries and Charger |
| speakerphone | Yes |
| color | Silver |
| country of origin | China |
| rohs compliant | Yes |
| type of packaging | Retail Box |
| warranty | 1 Year |
| website link | https://www.vtechphones.com/ |
| upc | 735078016584 |
| brand | Vtech |
| part_number | VT-DS6151 |

















Reviews
There are no reviews yet.