Vtech DECT 6.0 Corded Cordless Phone w/ Answering System
SKU:
VT-CS6949
- Customer support
-
Free Shipping
- Secure payment method
$ 69.88
100 in stock
100 in stock
Description
– DECT 6.0 Expandable Corded/Cordless Combo with Answering System and Caller ID
– Large, backlit display on the base
– Add up to 4 accessory handsets
– Digital answering system with up to 22 minutes recording time
– Full duplex speakerphone on handset and base
– Stores past 30 calls
– Caller ID and call waiting
– Table and wall mountable
– ECO mode power-conserving technology
– Quiet mode
– Call block
– 9 number speed dial
– Accessory Handset: CS6909
– Compatible with Vtech IS6200 cordless headset and AT&T TL80133 speakerphone
– Up to 50 phonebook entries
– Intercom between handsets
– Mute
– Message retrieval from handset
– Battery: 2.4V 300mAh Ni-MH
UPC: VT-CS6949
Manufacturer: Vtech
PartNumber: VT-CS6949
Specification
Overview
| Weight | 0.1875 kg |
|---|---|
| Dimensions | 9 × 5 × 9 in |
| answering machine | Yes |
| backlit keys or display | Both |
| caller id | Yes |
| corded or cordless | Both |
| frequency | 1.9 GHz DECT |
| handsets included | 2 |
| intercom | Yes |
| machine recording time - minutes | 22 |
| max no of handsets | 5 |
| message waiting alert | Auditory and Visual |
| mute | Yes |
| number of phone lines | 1 |
| power source | Batteries and Charger |
| speakerphone | Yes |
| wall mountable | Yes |
| color | Silver |
| country of origin | China |
| rohs compliant | Yes |
| type of packaging | Retail Box |
| warranty | 1 Year |
| website link | https://www.vtechphones.com/ |
| upc | 735078054784 |
| brand | Vtech |
| part_number | VT-CS6949 |
Customer Reviews
Be the first to review “Vtech DECT 6.0 Corded Cordless Phone w/ Answering System” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.