Panasonic KX-TG9582B 2-Line Corded/Cordless Link2Cell Phone System
- Customer support
-
Free Shipping
- Secure payment method
$ 219.99
83 in stock
83 in stock
Description
– 2-Line Corded/Cordless Expandable Link2Cell System with 2 Cordless Handsets
– Sync up to 4 smartphones via Bluetooth to make and receive calls using Link2Cell handsets
– Connect to your PC to make and receive calls from Outlook
– 3-way conferencing with hands-free speakers in base unit and handsets
– Superior sound control with tone equalizer and noise reduction
– White backlit LCD display and dialpad on base
– Frequency: 1.9GHz (DECT)
– Corded or Cordless: Both
– Speakerphone with 6-step volume
– Number of Phone Lines: 2
– Bluetooth: Yes
– Link2Cell: Yes, up to 4 mobile devices
– Handsets Included: 3
– Maximum Number of Handsets: 12
– Dual line answering system with combined recording time of up to 60 minutes
– Message Waiting Indicator: Auditory and visual
– Cordless Handset LCD Display: 1.8″ 103×65 pixel FullDot monochrome
– Display Languages: English, Spanish
– Amber backlit keypad
– Talking Caller ID
– Phonebook Entries: up to 3000
– 1 USB port for charging external devices
-Accessory Handset: TGA950
– Headset Jack: 2.5mm, Bluetooth-compatible
– Battery Type: 2 rechargeable nickel metal-hydride AAA batteries (HHR-4DPA)
– Cordless Handset Talk/Standby Time (hours): 15/168
– Cordless Handset Charge Time (hours): 7
– Hold
– Mute
– Battery backup in the base works up to 75 minutes during power outage
– Call waiting
– Wall-mountable
– Package Includes: 1 corded base handset, 2 cordless handsets, 1 AC adapter, 1 4-wire telephone line cord, 1 2-wire telephone line cord, 1 desk stand/wall-mounting adapter, 1 corded handset cord, 6 rechargeable batteries, 2 handset covers, 2 belt clips, 2 charging bases, 1 mini USB cable, 1 CD
Specification
Overview
| Weight | 0.265625 kg |
|---|---|
| Dimensions | 9 × 6 × 11 cm |
| answering machine | Yes |
| backlit keys or display | Both |
| caller id | Yes |
| corded or cordless | Both |
| frequency | 1.9 GHz DECT |
| handsets included | 3 |
| headset port | Yes |
| hold | Yes |
| includes belt clip | Yes |
| machine recording time - minutes | 60 |
| max no of handsets | 12 |
| message waiting alert | Auditory and Visual |
| mute | Yes |
| number of phone lines | 2 |
| power source | Batteries and Charger |
| speakerphone | Yes |
| sync with smartphone | Yes |
| wall mountable | Yes |
| color | Black |
| country of origin | China |
| rohs compliant | Yes |
| type of packaging | Retail Box |
| warranty | 1 Year |
| website link | www.panasonic.com |
| upc | 885170153417 |
| brand | Panasonic Consumer |
| part_number | KX-TG9582B |

















Reviews
There are no reviews yet.