VTech 2-Handset Cordless Phone with Caller ID & Call Waiting
SKU:
VT-CS6619-2
- Customer support
-
Free Shipping
- Secure payment method
$ 49.88
100 in stock
100 in stock
Description
– The VTech CS6619 DECT 6.0 Expandable Cordless Phone with Caller ID/Call Waiting comes with 2 handsets, and can expanded to a total of 5 handsets using the VTech CS6609.
– This phone system includes a backlit keypad and display for easy viewing, ECO mode power conserving technology and a quiet mode that silences the ringer to prevent interruption.
– The VTech CS6619-2 DECT 6.0 Expandable Cordless Phone with Caller ID/Call Waiting features a full-duplex handset with speakerphone and a voicemail indicator light for extra convenience.
Specification
Overview
| Weight | 0.115625 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 4 × 7 cm |
| answering machine | Yes |
| backlit keys or display | Both |
| caller id | Yes |
| corded or cordless | Cordless |
| frequency | 1.9 GHz DECT |
| handsets included | 2 |
| max no of handsets | 5 |
| mute | Yes |
| number of phone lines | 1 |
| power source | Batteries and Charger |
| speakerphone | Yes |
| wall mountable | Yes |
| color | Silver |
| country of origin | China |
| rohs compliant | Yes |
| type of packaging | Retail Box |
| warranty | 1 Year |
| website link | https://www.vtechphones.com/ |
| upc | 735078025555 |
| brand | Vtech |
| part_number | VT-CS6619-2 |
Customer Reviews
Be the first to review “VTech 2-Handset Cordless Phone with Caller ID & Call Waiting” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.