VALCOM SIP Vandal Resistant Doorplate Intercom VC-VIP-176A
SKU:
VC-VIP-176A
- Customer support
-
Free Shipping
- Secure payment method
$ 421.88
6 in stock
6 in stock
Description
– SIP Talkback Door Intercom allows communication to SIP-based telephone systems or Valcom Enhanced Station Port adapters via an IP-based network
– Mounts In Standard Double Gang Electric Box
– High Loudspeaker Levels for Use in Moderate to High Noise Areas
– Indoor Only
– Smart Relay (VM-SRLY for VIP-176A)
– RJ-45 for network connection
– 1 Form C Smart Relay (optional)
– Network activity LEDs
– Power over Ethernet (PoE) 802.3af compatible
Specification
Overview
| Weight | 0.06875 kg |
|---|---|
| Dimensions | 5.7 × 5.4 × 4.3 cm |
| intercoms | Yes |
| one-way or talkback | One-Way |
| vandal-resistant | Yes |
| color | Silver |
| country of origin | USA |
| type of packaging | White Box |
| warranty | 1 Year |
| website link | http://www.valcom.com/ |
| upc | 799111023496 |
| brand | VALCOM |
| part_number | VC-VIP-176A |
Customer Reviews
Be the first to review “VALCOM SIP Vandal Resistant Doorplate Intercom VC-VIP-176A” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.