ICC 12-Port High Density Vertical Blank Patch Panel
SKU:
ICC-IC107BP12V
- Customer support
-
Free Shipping
- Secure payment method
$ 12.88
100 in stock
100 in stock
Description
– 12 Port Blank High Density Vertical Patch Panel with Bracket
– Wall mounted reinforced steel panel with pre-numbered ports
– Flush mount design adds stability by allowing a rigid fit and a neat finished appearance without the aid of color ID caps
– Designed to support the distribution of voice, data, audio, video, and fiber optic needs for commercial or residential applications
– Ideal for use in high density applications with more connectivity in less space
– Comes with ICC’s unique 89U bracket to provide more room for cable management
– Accommodates a wide variety of easy to snap-in modules, providing configuration flexibility
– Accepts all IC107 HD modules
Specification
Overview
| Weight | 0.125 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.8 × 1.8 × 10 cm |
| front port connection | Blank |
| number of ports | 12 |
| patch panels | Vertical |
| rear port connection | Blank |
| color | Black |
| country of origin | Taiwan |
| rohs compliant | No |
| type of packaging | Plastic Bag |
| warranty | 3 Year |
| website link | http://www.icc.com/ |
| upc | 633758018210 |
| brand | ICC |
| part_number | ICC-IC107BP12V |
Customer Reviews
Be the first to review “ICC 12-Port High Density Vertical Blank Patch Panel” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.