Viking VK-RC-4A Network 4-Relay Controller with Timer
- Customer support
-
Free Shipping
- Secure payment method
$ 229.88
3 in stock
3 in stock
Description
– Terminal strip connections for normally open, normally closed, and common for all four relays
– Relays can be toggled or timed closures of from 1 to 99 seconds can be activated
– Terminal strip connections for all four sensor inputs
– Notification by email or text message of sensor input state change
– Can be used as a secure remote relay for Viking VoIP series phones
– Remote Interaction: sensor change on one RC-4A triggers relay activation of a second RC-4A across network
– Ready-to-use webpage control interface
– Encrypted login
– Two levels of access based on login:
– Administrator (full access)
– Guest (programmable limits)
– Relay names, input names and input status can be customized on webpage
– Firmware remotely updatable
Specification
Overview
| Weight | 0.09375 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 5 cm |
| range extenders/repeaters | Yes |
| color | Black |
| country of origin | USA |
| type of packaging | White Box |
| warranty | 2 year |
| website link | http://www.vikingelectronics.com/ |
| upc | 615687226522 |
| brand | Viking Electronics |
| part_number | VK-RC-4A |

Reviews
There are no reviews yet.