Bogen BG-CA10A Call Switch with SCR Circuit, Aluminum
SKU:
BG-CA10A
- Customer support
-
Free Shipping
- Secure payment method
$ 34.88
8 in stock
8 in stock
Description
– Flush or surface mounted in standard single-gang outlet boxes
– Heavy-duty long-life switches
– Color-coded connecting leads
– Brushed aluminum faceplate
– Mounting screws included
– Designed for use with the PI35A, SI35A and Multi-Graphic Series 115B/2223/2233 systems
– SCR holding circuits actuate the annunciator signal and LEDs in Bogen’s SBA-Series room selector panels
– Provide momentary press-to-call
Specification
Overview
| Weight | 0.0075 kg |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 2 × 5 cm |
| call buttons and strobes | Yes |
| watts | 10 |
| color | Silver |
| country of origin | USA |
| type of packaging | Brown Box |
| warranty | 2 year |
| website link | http://www.bogen.com/ |
| upc | 765368420210 |
| brand | Bogen |
| part_number | BG-CA10A |
Customer Reviews
Be the first to review “Bogen BG-CA10A Call Switch with SCR Circuit, Aluminum” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.