Grandstream GS-UCM6304A 4 FXO/4 FXS Audio PBX 1000 Users
- Customer support
-
Free Shipping
- Secure payment method
$ 839.00
100 in stock
100 in stock
Description
– Supports up to 1000 users and up to 120 concurrent calls
– Zero configuration provisioning of Grandstream SIP endpoints
– Built-in Instant Messaging (IM), Audio Conferencing & Web Meetings platform that supports access from computers, mobile devices, and SIP endpoints
– Free Wave App allows easy voice & Instant Messaging (IM) communications using desktops, Web, and Android/ iOS devices
– API available for third-party integrations, including CRM and PMS platforms
– Advanced security protection with secure boot, unique certificate and random default password to protect calls and accounts
– Three Gigabit auto-sensing RJ45 network ports with integrated PoE+ and support NAT router
– Automated NAT firewall traversal service facilitates secure remote connections
– Enhanced reliability with support for Hot Standby High Availability and local dual deployment
– Supports Full-Band Opus voice codec,jitter resilience up to 50% packet loss
– Compatible with GDMS for cloud setup, management and monitoring
– Based on Asterisk* version 16 open source telephony operating system
Specification
Overview
| Weight | 0.184375 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 9 × 3 cm |
| maximum concurrent calls | 150 |
| number fxo ports | 4 |
| number fxs ports | 4 |
| wall or rack mountable | Wall |
| color | Gray |
| country of origin | China |
| type of packaging | Retail Box |
| warranty | 2 year |
| website link | www.grandstream.com |
| upc | 6947273703570 |
| brand | Grandstream |
| part_number | GS-UCM6304A |

Reviews
There are no reviews yet.