Bogen BG-MGN19A 19-Inch Gooseneck Omni Microphone
SKU:
BG-MGN19A
- Customer support
-
Free Shipping
- Secure payment method
$ 131.88
5 in stock
5 in stock
Description
– The Bogen Model MGN19 is a push-button, omni-directional, dynamic microphone designedfor quality sound installations
– The microphone is extremely rugged and reliable and isdesigned to stand up under the most strenuous handling conditions to provide years of dependable service
– A smooth wide band frequency response with a slight intentional”presence” boost at 2000 Hz gives a natural, crisp, highly intelligible sound
– The microphone is furnished with a 18-3/4″ fully flexible gooseneck mounting flange
Specification
Overview
| Weight | 0.103125 kg |
|---|---|
| Dimensions | 2.8 × 12.8 × 6.3 cm |
| microphones and accessories | Deskmount |
| color | Black |
| country of origin | Philippines |
| type of packaging | Retail Box |
| warranty | 2 Years |
| website link | http://www.bogen.com/ |
| upc | 765368310450 |
| brand | Bogen |
| part_number | BG-MGN19A |
Customer Reviews
Be the first to review “Bogen BG-MGN19A 19-Inch Gooseneck Omni Microphone” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.