Orbit Pendant Speaker WHITE
- Customer support
-
Free Shipping
- Secure payment method
$ 326.88
1 in stock
1 in stock
Description
– Wide dispersion coaxial driver for broad, even 140° coverage
– Stable, high definition metal-alloy cone
– MDT cone design delivers detailed sound
– MLS eliminates conventional centering “spider” for more accurate voice coil centering
– High-efficiency drivers deliver superior performance
– Extremely good off-axis response
– Computer-matched venting system for full bass output
– High power handling capability for foreground sound
– Selectable power taps via front-mounted control
– 16-ohm input for non-transformer multi-speaker systems
– Easy wiring with snap-on connector
– Connector provides loop-through to next speaker
– Easy to use cable suspension system that includes three 13 inch long color-matched suspension cables with attached forged eyebolts
– Threaded brass insert point for optional safety cable eye bolt
– Low-resonance cabinet structure
– Off-white or dark gray textured finish; easily painted to match theme decors
– Attractive, contemporary, sturdy steel grille assembly with fine perforations
– Listed to UL Standard 60065 for US and Canada
– Accessory 10-foot long cable kit for use as main drop cable or safety cable (Model CK10 sold separately)
Specification
Overview
| Weight | 0.8125 kg |
|---|---|
| Dimensions | 16.5 × 16 × 13 cm |
| speaker style | Ceiling |
| volts | 100 |
| watts | 32 |
| color | White |
| country of origin | China |
| rohs compliant | No |
| type of packaging | Brown Box |
| warranty | 2 year |
| website link | http://www.bogen.com/ |
| upc | 765368100419 |
| brand | Bogen |
| part_number | BG-OPS1W |

Reviews
There are no reviews yet.