Valcom 7W Gray Explosion Proof Horn UL Listed
SKU:
VC-V-1039A
- Customer support
-
Free Shipping
- Secure payment method
$ 1,201.88
1 in stock
1 in stock
Description
– Valcom explosion proof horn
– 7 Watt
– One-way
– Safety-assured for explosive atmospheres
– Weather-resistant
– Solid metal housing
– UL Listedfor use in Class I, Groups C & D Gas Atmospheres
– Includes V-1092 volume control
– Dimensions:6.0″H x 14.0″W x 17.5″D
– VALCOM POWER UNITS (-20)
– Gray
Specification
Overview
| Weight | 1.3875 kg |
|---|---|
| Dimensions | 16.5 × 10 × 19 cm |
| one way or talkback | One-Way |
| self-amplified | Yes |
| speaker style | Horn |
| volume control knob | Yes |
| water-resistant | Yes |
| watts | 7 |
| color | Gray |
| country of origin | USA |
| rohs compliant | No |
| type of packaging | Brown Box |
| warranty | 1 Year |
| website link | http://www.valcom.com/ |
| upc | 799111007809 |
| brand | VALCOM |
| part_number | VC-V-1039A |
Customer Reviews
Be the first to review “Valcom 7W Gray Explosion Proof Horn UL Listed” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.