Grandstream UCM6308A PBX: 8 FXO/8 FXS, 1500 Users Audio Only
- Customer support
-
Free Shipping
- Secure payment method
$ 1,399.00
9 in stock
9 in stock
Description
– Supports up to 1500 users and up to 150 concurrent calls
– Zero configuration provisioning of Grandstream SIP endpoints
– Built-in Instant Messaging (IM), Audio Conferencing & Web Meetings platform that supports access from computers, mobile devices, and SIP endpoints
– Free Wave App allows easy voice & Instant Messaging (IM) communications using desktops, Web, and Android/ iOS devices
– API available for third-party integrations, including CRM and PMS platforms
– Advanced security protection with secure boot, unique certificate and random default password to protect calls and accounts
– Three Gigabit auto-sensing RJ45 network ports with integrated PoE+ and support NAT router
– Automated NAT firewall traversal service facilitates secure remote connections
– Enhanced reliability with support for Hot Standby High Availability and local dual deployment
– Supports Full-Band Opus voice codec,jitter resilience up to 50% packet loss
– Compatible with GDMS for cloud setup, management and monitoring
– Based on Asterisk* version 16 open source telephony operating system
Specification
Overview
| Weight | 0.475 kg |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 22 × 4 cm |
| maximum concurrent calls | 200 |
| number fxo ports | 8 |
| number fxs ports | 8 |
| wall or rack mountable | Rack |
| color | Gray |
| country of origin | China |
| type of packaging | Retail Box |
| warranty | 2 year |
| website link | www.grandstream.com |
| upc | 6947273703594 |
| brand | Grandstream |
| part_number | GS-UCM6308A |

Reviews
There are no reviews yet.