Viking VK-W-2000A Surface Mount Handsfree Door Speaker
SKU:
VK-W-2000A
- Customer support
-
Free Shipping
- Secure payment method
$ 169.88
5 in stock
5 in stock
Description
– New high output speaker amplifier with volume adjustment POT
– Microphone volume adjustment POT
– 24V talk battery
– 20Hz ring generator (3.0 REN ring load maxiumum)
– Selectable number of rings (2, 3, 10, or 30)
– Extended operating temperature range: -15 degrees F to 130 degrees F
– Compact 45 degree terminal strip for easy wiring
– Optional Enhanced Weather Protection (VK-W-2000A-EWP)
Specification
Overview
| Weight | 0.153125 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7.5 × 7.5 × 4.5 cm |
| intercoms | Yes |
| color | White |
| country of origin | USA |
| rohs compliant | Yes |
| type of packaging | White Box |
| warranty | 2 year |
| website link | http://www.vikingelectronics.com/ |
| upc | 615687220728 |
| brand | Viking Electronics |
| part_number | VK-W-2000A |
Customer Reviews
Be the first to review “Viking VK-W-2000A Surface Mount Handsfree Door Speaker” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.