Yealink SIP-T53W Prime Business Phone with HD Voice
SKU:
YEA-SIP-T53W
- Customer support
-
Free Shipping
- Secure payment method
$ 124.88
100 in stock
100 in stock
Description
– Entry-level phone, well suited for common workspace
– 3.7″ 360×160-pixel graphical display, fully adjustable
– HD Voice with Yealink Acoustic Shield technology
– 8 line keys, 12 SIP accounts, 21 memory keys
– Built-in Bluetooth, Wi-Fi
– Dual-port Gigabit Ethernet
– 1xUSB port for call recording and wireless USB headset
– YEA-CP930W can be connected to the phones withthe YEA-DD10K dect dongle
– Power supply not included
Specification
Overview
| Weight | 0.1625 kg |
|---|---|
| Dimensions | 9.5 × 4.5 × 9.5 cm |
| bluetooth | Yes |
| call waiting | Yes |
| caller id (cid) | Yes |
| conference calling | Yes |
| corded or cordless | Corded |
| ethernet ports | 2 |
| headset port | Yes |
| lcd backlit display | Yes |
| number sip accounts/identities | 10+ |
| power source | PoE and AC Adapter |
| sip or proprietary ip | SIP Phones |
| speakerphone | Yes |
| voicemail | Yes |
| wall mountable | Yes |
| color | Black |
| country of origin | China |
| type of packaging | Retail Box |
| warranty | 1 Year |
| website link | www.yealink.com |
| upc | 841885104311 |
| brand | Yealink |
| part_number | YEA-SIP-T53W |
Customer Reviews
Be the first to review “Yealink SIP-T53W Prime Business Phone with HD Voice” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.