Viking Feedback Eliminator VK-FBI-1A Digital Message Storage
SKU:
VK-FBI-1A
- Customer support
-
Free Shipping
- Secure payment method
$ 247.88
2 in stock
2 in stock
Description
– High quality (80K/40K) digital message storage
– High output – 2V RMS into 600ohms
– 16 to 32 second record time (DIP switch selectable)
– Compatible with paging ports or trunk ports
– Activate recording from VOX detection, contact closure or loop detect (trunk mode only)
– VOX sensitivity adjustment
– Cancel page feature
– Selectable page repeat
– Selectable pre-page alert tone
– Selectable post-page alert tone
– Adjustable alert tone volume
– N.O./N.C. relay contacts control paging system
– Record/Playback LED indicator
– Compatible with virtually all paging and telephone systems
Specification
Overview
| Weight | 0.1125 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7.5 × 7.5 × 4.5 cm |
| eq/feedback control | Yes |
| color | Black |
| country of origin | USA |
| rohs compliant | Yes |
| type of packaging | White Box |
| warranty | 2 year |
| website link | http://www.vikingelectronics.com |
| upc | 615687221558 |
| brand | Viking Electronics |
| part_number | VK-FBI-1A |
Customer Reviews
Be the first to review “Viking Feedback Eliminator VK-FBI-1A Digital Message Storage” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.