Viking VK-CTG-2A Network Clock Controlled Tone Generator
- Customer support
-
Free Shipping
- Secure payment method
$ 706.88
3 in stock
3 in stock
Description
– Up to 14 Schedules and up to 1,000 Events
– 6 minutes of CD quality WAV file record time
– Up to 14 different tones or messages
– 4 programmable trigger inputs for emergency tones, etc.
– Automatic Day Light Savings Time and leap year correction
– Programmable NTP Clock synchronization
– PC programming software included • RS485 clock SYNC terminals for remote Master Clock control of Viking CL Series RF synchronized clocks
– Non-volatile memory with 4 day clock back up
– Factory loaded with school/factory tones and evacuation signals (ANSI S3.41), etc.
– Remote program via TCP/IP network
– Page trigger outputs (12VDC and DPDT relay)
– Programmable Auxiliary relay contacts (DPDT)
– 24 hour digital clock displays hours & minutes
– One mono line level pre-amp input and audio output
– Built-in 1 watt mono audio amplifier
– One isolated audio output for PABX / dial access paging
– Master volume control
– Programmable volume control per tone/message
– Time base selection: Network, 50/60Hz or internal
– Programmable message repeat count for trigger inputs
Specification
Overview
| Weight | 0.18125 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 4 × 13 cm |
| paging adapters and zone controllers | Yes |
| tone generators | Yes |
| color | Black |
| country of origin | USA |
| type of packaging | Retail Box |
| warranty | 2 year |
| website link | http://www.vikingelectronics.com/ |
| upc | 615687225976 |
| brand | Viking Electronics |
| part_number | VK-CTG-2A |

Reviews
There are no reviews yet.