Viking Electronics VK-CTG-1A Digital Clock Controlled Tone Generator
- Customer support
-
Free Shipping
- Secure payment method
$ 281.88
5 in stock
5 in stock
Description
– Accurate 24 hour digital time clock displays hours and minutes synced to AC power
– User programmable 24 hour, 128 event timer in two separate schedules
– Programmable day of week on/off feature
– Programmable single, double or triple alert tone output (selectable bong or buzzer)
– Three contact closure controlled sounds:
– 1) Emergency siren (yelp) sound
– 2) Temporal (slow whoop) evacuation signal
– *NFPA/ANSI compliant when used with supporting equipment
– 3) Doorbell (chime) sound
– Volume controllable, 600 ohm line level audio output
– Non-volatile memory with four day clock backup
– Two sets of DPDT relay contacts for muting paging or background music during alert tones or timed relay events
– Switchable 50/60 Hz operation
– Switch for Daylight Saving Time
– Time Relay Mode
Specification
Overview
| Weight | 0.11875 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7.7 × 7.6 × 4.5 cm |
| paging adapters and zone controllers | Yes |
| tone generators | Yes |
| volume control devices | Yes |
| color | Black |
| country of origin | USA |
| type of packaging | Retail Box |
| warranty | 2 year |
| website link | http://www.vikingelectronics.com/ |
| upc | 615687227253 |
| brand | Viking Electronics |
| part_number | VK-CTG-1A |

Reviews
There are no reviews yet.